יצירה בעזרת סריקה תלת מימדית

Home/בלוג צורפות/יצירה בעזרת סריקה תלת מימדית

השילוב בין טכנולוגיה לבין אמנות מסעיר את הדמיון ופותח בפני כל יוצר מגוון רחב של אפשרויות חדשות. דוגמה טובה אחת לעוצמת החיבור היא הציורים שמפיקה בינה מלאכותית יוצרת (Generative AI) על בסיס הנחיות מבני אדם – טכנולוגיה שהופכת למעשה כל אחד ואחת מאיתנו לציירים, כולל בחירת סגנון מועדף, כך שאנחנו יכולים להיכנס לנעלי דה וינצ’י, רמברנדט, דאלי או וורהול. יצירה בעזרת סריקה תלת מימדית מעולה להרחבת היכולות ושדרוג היצירות על בסיס טכנולוגי, וכאן בעמוד תמצאו סקירה מפורטת בנושא זה.

מה זה סורק 3D?

סורק תלת מימד הוא מכשיר שיודע לייצר מפה, כמובן תלת מימדית, של אובייקט. הסורקים ב-3D פועלים באמצעות קרני לייזר שמשוגרות אל האובייקט הנמדד.
המערכת יודעת לחשב כמה זמן חלף מרגע שיגור הקרן ועד שפגעה בנקודה ספציפית באובייקט, ואם ישנו זמן והמהירות של הלייזר כמובן ידועה, ניתן לחשב את המרחק. בדרך זו אפשר למקם במרחב כל נקודה ונקודה של האובייקט, כמובן ב-3 הצירים (X, Y, Z) – ובעצם לקבל את הצורה המדויקת של המודל, כולל במקרים שבהם מדובר על מבנה גיאומטרי מורכב או ייחודי. עוד כדאי לדעת שסורקים מתקדמים מגיעים לרמות דיוק גבוהות במיוחד, של מיקרומטרים (מיקרומטר הוא אלפית המילימטר).

היתרונות של יצירה בעזרת סריקה תלת מימדית

יצירות אמנות שתופסות נפח – טבעות, פסלים, תכשיטים ועוד – מחייבות תכנון מוקדם קפדני. בהתאם חשוב להקדיש את מלוא תשומת הלב לשלב הזה, עוד לפני שמתחילים את היצירה או הצורפות בפועל ועוד לפני שנוגעים בחומר הגלם. שילוב סורק 3D בשלב קריטי בתהליך מספק 3 תועלות משמעותיות מאוד:

  1. יצירתיות – ניתן למשל לסרוק דגמים קיימים ואז לשנות אותם בשלל דרכים וכך לקבל אינספור אופציות חדשות.
  2. יעילות – הסריקה מאפשרת לתכנן מודלים שונים תוך זמן קצר יחסית. בתהליכים תעשייתיים כמו תכנון מוצר חדש החיסכון בזמן מתורגם לחיסכון בעלויות, ובאופן כללי תמיד כדאי לקצר את שלב התכנון (בלי לפגוע באיכות) ולעבור לשלב היצירה עצמה.
  3. דיוק – השימוש בסורק 3D מבטיח מודל מדויק לחלוטין, כשכאמור יש סורקים שמגיעים לרמות דיוק של אלפיות המילימטרים.

איך מתבצע בפועל התכנון כשמשולבת בו סריקה תלת מימדית?

סריקה תלת מימדית של אובייקט לצורך יצירה היא פעולה פשוטה ואינטואיטיבית. כל מה שצריך לעשות הוא למקם את המודל, להציב במרחק מסוים ממנו את הסורק ולהפעיל אותו. לאחר שמתקבלת הסריקה, ניתן להשתמש בכלים ממוחשבים שונים כדי לשחק עם התוצאה וכך לבנות למעשה מודלים חדשים ולהבין בדיוק איך הם נראים.
חשוב לבחור סורק איכותי של חברה מוכרת על-מנת שאפשר יהיה לסמוך על התוצאות בלי חשש, ובהמשך התהליך גם להפוך את התכנון ליצירה ממשית מדויקת ומרשימה.
בעולם הצורפות ניתן לבחור בלימודים של קורס ריינו כדי לשפר את יכולות ה3D שלכם.

By |2023-12-24T10:27:05+02:00דצמבר 24th, 2023|בלוג צורפות|סגור לתגובות על יצירה בעזרת סריקה תלת מימדית
phone
חיוג מהיר
whatsapp
וואטסאפ
שלח מייל
077-9968693